İnşaat Nem Kurutma Nedir?

İnşaat Nem Kurutma Nedir?
14.06.2021
722

İnşaat kurutma uygulamaları, sanayi tipi nem alma ve kurutma cihazları ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. İnşaat kurutma işleminin yapılmaması dahilinde oldukça ciddi boyutlara ulaşabileceğini belirtmekte fayda olacaktır. İnşaatların, devamlı bir şekilde su ile iç içe olmasından kaynaklı yalnızca havadaki nemden değil aynı zamanda kullanılmış olan sudan dolayı da devamlı olarak önemli kaldığı bir gerçektir.

Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla inşaat yapım aşamasında belirli uygulamalardan sonra sağlamlık durumu da etkileyecek olan kurutma işleminin yapılması gerekecek. Örnek verilecek olursa, beton dökme işleminden sonra kesinlikle kurutma işleminin yapılması, inşaatın sağlamlığını ve batının yapı olarak sabitlenmesi açısından mühimdir. İnşaat kurutma işleminin bütün dünyanın genelinde yapı ve konut piyasasında yapılması gereken bir uygulamadır.

Bu işlemin yapılmasını Bir nevi İnşaatın bitim süresini de hızlandıracak. Kurutma işlemlerinin inşaatının yapım aşamasında en fazla vakit kaybettiren uygulamalar olduğumuza söylemek mümkündür. Türkiye’de de birbirinden değişik markaların üretmiş oldukları onlarca çeşit inşaat kurutma cihazı çeşidi mevcuttur.

İnşaat Kurutma İşlemlerinde Kullanılacak Cihaz Seçimi Nasıl Olmalı? 

Genel itibari ile inşaat kurutma işlemlerinde faydalanılacak cihaz seçimi yapılırken; tuğraların, betonlar in, inşaat yapım aşamasında kullanılan diğer bütün malzemelerin içerisinde barındırmış olduğunu bir kurutma cihazı suyu ya da nemi emerek kendi su haznesine doldurmaktadır.

Böylelikle alınmış olan nemi somut bir biçimde cihazın boşaltım haznesinde görmek mümkün olacak. Yalnızca betonlar ya da tuğlalar açısından değil aynı zamanda kurutma işlemi ya da tavan uygulamaları gerçekleştirdikten sonra da kurutma işlemini yapmak mümkündür. İnşaat kurutma cihazların önemi kadar  aldığını tespit etmek amacıyla kurutma işleminden önce ve sonra termal kameralar ile verileri incelemek de mümkündür.

İnşaat Kurutma Uygulamalarının Avantajları Nelerdir? 

İnşaat kurutma işleminin en önemli avantajı bina kullanılmaya başladıktan hemen sonra ısıtma maliyetlerinde ciddi manada tasarruf sağlamasının yanı sıra aynı zamanda ısıtma tasarrufu meydana gelir. İnşaat kurutma işlemi gerçekleştirilen yapılarda boyama, yer kaplama ile benzeri işleri daha erkenden başlanacağı için inşaat süresi kısalacak. İnşaat kurutma yapılmadığı zaman ileride meydana gelebilecek problemler karşısında bina kurutmaya da yapı kurutma gibi işlemlerde çok maliyetli bir şekilde yapılacaktır.

Bu durum aslında hem müşterinin bütçesi açısından hem de ekonomi açısından artı bir maliyet olarak yansıyacaktır. Bu sebeple inşaat kurutmanın ekonomiye artı bir faydası var. Binada meydana gelen problemin inşaat kurutma işlemi yapılmadığı için meydana geldiği tespit edildiği durumda inşaat yapımından dolayısıyla da kurutma işleminden sorumlu olan firma açısından olumsuz bir referans olacağı için sorumlu firma inşaat halindeki binada yapılması gereken her türlü kurutma işlemini kesinlikle yapmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Tro Dry
Tro Dry
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
TroDry.com - © 2021 - Tüm hakları saklıdır. | Yazılım: İstanbul Web Tasarım
HEMEN ARA